Piła widiowe niezbędnym narzędziem dla dowolnego majsterkowicza

przez | 1 lipca 2022
Wielu mężczyzn jest zagorzałymi majsterkowiczami wykonującymi rozmaite przedmioty, głównie drewniane, które są niezbędne w mieszkaniu.Czynności te powiązane są z koniecznością piłowania desek, listew, kantówek itp.

Do cięcia potrzebne są piły. Wiadomo, że połowę sukcesu uzyskuje się dzięki odpowiednim narzędziom. Jakie piły są najlepsze? Bez wątpienia bardzo dobre są piły widiowe, czyli takie, w których zęby posiadają przylutowane nakładki zrobione z niezwykle mocnego i wytrzymałego na ścieranie materiału. Materiałem tym są węgliki spiekane, w Polsce określane z niemieckiego „widia” – wie diamand. (Węgliki spiekane w innych państwach mają przeróżne techniczne nazwy np: carboloy w USA, prolit w Wielkiej Brytanii, coromant w Szwecji).

piła prosta

Autor: Proma Polska
Źródło: Proma Polska

Piły widiowe są bardzo dokładne – przerzynane krawędzie są gładkie, równe i najczęściej nie wymagają dalszej obróbki np.

Masz wielki kłopot z odszukaniem dobrego rozwiązania Twojego dylematu? Z pewnością skutecznie może pomóc Ci ta strona www (https://www.mercor.com.pl/pl/produkty/oddymianie-grawitacyjne/systemy-sterowania/).

gładzenie czy strugania. Ma to związek z tym, że węgliki spiekane podtrzymują swoje właściwości mechaniczne do temperatury 1000 stopni Celsjusza, dlatego też można wykorzystywać w pilarkach większe prędkości obrotowe aniżeli przy powszechnych piłach wykonanych w całości ze stali. Piły widiowe o wiele rzadziej się tępią niż piły tradycyjne, dlatego można je rzadziej ostrzyć, aczkolwiek jest to droga czynność, która dodatkowo pochłania mnóstwo czasu. W piłach w całości stalowych zęby są naprzemiennie powyginane na boki, dzięki czemu rzaz, czyli ślad po przejściu piły, jest szerszy niż grubość tarczy lub ostrza, dzięki czemu piła się nie klinuje w przecinanym materiale. Po jakimś czasie stosowania takiej piły wygięcie zębów się zmniejsza i za pomocą właściwego urządzenia należy je poprawiać. W piłach widiowych szerokość rzazu jest stała i jest równa szerokości nakładki widiowej, która naturalnie jest większa od grubości brzeszczotu bądź tarczy piły.

Przy pomocy pił widiowych możemy rozpiłowywać nie tylko drewno wiotkie lub mocne, zarówno suche jak i zwilgotniałe, ale też płyty wiórowe, płyty stolarskie, płyty mdf, płyty z żywic syntetycznych oraz tworzywa sztuczne. Piły widiowe można używać również do cięcia metali nieżelaznych takich jak aluminium czy stopy miedzi a również do piłowania stali oraz materiałów ceramicznych. W zależności od piłowanego materiału piły tarczowe mają różnorodne średnice, różną ilość zębów, przeróżną geometrię nakładek widiowych i różną szybkość obrotową. Jeśli chcemy dopasować optymalną do obrabianego materiału piłę widiową, trzeba napisać w wyszukiwarce internetowej hasło „globus piły”.

piła

Autor: GARDENA
Źródło: GARDENA

Na placach budowlanych bardzo często można natknąć się na piły do pustaków ceramicznych. Zwykle są to elektryczne piły mechaniczne, w których zastosowano dwa brzeszczoty z zębami z węglików spiekanych (widiowymi) ruszające się przeciwbieżnie ruchem posuwisto zwrotnym. Przy takim rozwiązaniu tworzywo nie jest przesuwane w trakcie przecinania i pozostawione są idealne parametry cięcia cegieł i pustaków z porothermu, porotonu i tym podobnie.