
Piły widiowe są bardzo dokładne – przerzynane krawędzie są gładkie, równe i najczęściej nie wymagają dalszej obróbki np.
Masz wielki kłopot z odszukaniem dobrego rozwiązania Twojego dylematu? Z pewnością skutecznie może pomóc Ci ta strona www (https://www.mercor.com.pl/pl/produkty/oddymianie-grawitacyjne/systemy-sterowania/).
gładzenie czy strugania. Ma to związek z tym, że węgliki spiekane podtrzymują swoje właściwości mechaniczne do temperatury 1000 stopni Celsjusza, dlatego też można wykorzystywać w pilarkach większe prędkości obrotowe aniżeli przy powszechnych piłach wykonanych w całości ze stali. Piły widiowe o wiele rzadziej się tępią niż piły tradycyjne, dlatego można je rzadziej ostrzyć, aczkolwiek jest to droga czynność, która dodatkowo pochłania mnóstwo czasu. W piłach w całości stalowych zęby są naprzemiennie powyginane na boki, dzięki czemu rzaz, czyli ślad po przejściu piły, jest szerszy niż grubość tarczy lub ostrza, dzięki czemu piła się nie klinuje w przecinanym materiale. Po jakimś czasie stosowania takiej piły wygięcie zębów się zmniejsza i za pomocą właściwego urządzenia należy je poprawiać. W piłach widiowych szerokość rzazu jest stała i jest równa szerokości nakładki widiowej, która naturalnie jest większa od grubości brzeszczotu bądź tarczy piły.
Przy pomocy pił widiowych możemy rozpiłowywać nie tylko drewno wiotkie lub mocne, zarówno suche jak i zwilgotniałe, ale też płyty wiórowe, płyty stolarskie, płyty mdf, płyty z żywic syntetycznych oraz tworzywa sztuczne. Piły widiowe można używać również do cięcia metali nieżelaznych takich jak aluminium czy stopy miedzi a również do piłowania stali oraz materiałów ceramicznych. W zależności od piłowanego materiału piły tarczowe mają różnorodne średnice, różną ilość zębów, przeróżną geometrię nakładek widiowych i różną szybkość obrotową. Jeśli chcemy dopasować optymalną do obrabianego materiału piłę widiową, trzeba napisać w wyszukiwarce internetowej hasło „globus piły”.

Na placach budowlanych bardzo często można natknąć się na piły do pustaków ceramicznych. Zwykle są to elektryczne piły mechaniczne, w których zastosowano dwa brzeszczoty z zębami z węglików spiekanych (widiowymi) ruszające się przeciwbieżnie ruchem posuwisto zwrotnym. Przy takim rozwiązaniu tworzywo nie jest przesuwane w trakcie przecinania i pozostawione są idealne parametry cięcia cegieł i pustaków z porothermu, porotonu i tym podobnie.