W jaki sposób wybrać właściwy rodzaj drewna na taras?

przez | 27 czerwca 2022
Powierzchnię tarasów drewnianych tworzy się naturalnie z odpowiednich desek tarasowych. Trochę mniej oczywisty jest wybór określonych desek, które chcemy wykorzystywać na konstrukcję tarasu.

taras

Autor: Biuro Projektów ARCHON+
Źródło: Biuro Projektów ARCHON+
Jest tak z tego powodu, że tych jest bardzo wiele. Do wyboru posiadamy m.in. drewno polskie czy drewno egzotyczne. Moglibyśmy również wykończyć taras termodrewnem. Obecnie deski tarasowe mogą cieszyć się wielką renomą. Interesującym wzorem jest drewno poddawane obróbce cieplnej, co sprawia, że surowiec ten ma większą odporność na działanie warunków pogodowych. Na rynku moglibyśmy spotkać materiał z elementami mocującymi. Na tarasie znakomicie będzie się sprawdzać także drewno twarde o bardzo dużej konsystencji. Musi to być drewno odporne na działanie czynników meteorologicznych. Z gatunków tropikalnych do zastosowań wierzchnich dobrze byłoby wykorzystać ipe, cumaru czy też bangkirai. Posiadają one niezwykle dużą ilość substancji oleistych, dlatego też nie chłoną wody ani nie podlegają inwazji grzybów czy też pleśni.

obrót nieruchomościami

Autor: Tim Pierce
Źródło: http://www.flickr.com
Twarde egzotyczne drzewo jest także odporne na ścieranie, zatem taras wykonany z takich gatunków drzewa może być zrobiony także równo z poziomem gruntu.

Jeżeli zainteresował Cię nasz tekst, to wejdź na adres tej strony (https://www.aplusdesign.pl/) i tam znajdziesz dużo więcej szczegółowych informacji.

Z drugiej strony naniesiony piach nie zniszczy szybko nawierzchni. Z gatunków europejskich wykorzystywane są deski pochodzące z modrzewia syberyjskiego i sosny górskiej. Jeżeli chodzi o drzewo pochodzące z drzewek rosnących na dalekiej północy, to ma ono niezwykle małe przyrosty roczne, zatem jest mocne oraz twarde.

Srebrnoszary odcień naturalnie patynującego modrzewia syberyjskiego jest przez wiele osób uznawany za najśliczniejszy kolor drewnianego tarasu. Wśród dużej ilości różnorodnych gatunków, najczęściej wykorzystywane są m.in. jesion, świerk czy też sosnę. O wiele korzystniej sprawdzają się gatunki liściaste.