Z czego są stworzone różnego rodzaju rusztowania?

przez | 27 czerwca 2022
Nie tylko posiadacze budynków wolnostojących są czasem zainteresowani zakupem dobrego rusztowania.
Dbają oni o ładny wygląd fasad, przy czym również użytkownicy lokali w blokach czy też kamienicach ze znaczną wysokością stropów także doskonale wiedzą, że przeprowadzenie w tego typu domach większego remontu z wykorzystaniem jedynie drabiny byłoby nie tylko dosyć kłopotliwe, ale także i niezwykle groźne.

Przełączniki
płytki ceramiczne

Autor: Porcelanatto
Źródło: Max-Fliz
Doskonałym rozwikłaniem takiego kłopotu jest użycie mniejszego albo większego rusztowania. Rusztowanie to konstrukcja wykorzystywana od bardzo wielu lat oraz jest stosowana do dnia dzisiejszego, chociaż naturalnie przez setki lat zmieniał się sposób ich budowania, dokręcania do ściany, a w wypadku niektórych typów rusztowań, też przesuwania rusztowania.
budynek wielorodzinny

Autor: Deka Inwestycje
Źródło: Deka Inwestycje
Mogą być one wykorzystywane nie tylko do budowy dużych murów budowli, ale też do późniejszego odnawiania ich elewacji czy bardzo przestronnych wnętrz. Początkowo konstrukcje były całkowicie stawiane z wykorzystaniem drzewa, a materiał taki do chwili obecnej stosowany jest jako powierzchnia podestów umożliwiających poruszania się robotników po rusztowaniu. Sposób wytworzenia różnorodnych typów rusztowań wraz ze wskazaniem surowców użytych do ich elementów jest niezwykle szczegółowy – ich eksploatację i instalację opisuje aż 16 polskich przepisów oraz norm. Oprócz wspomnianego wcześniej drewna, wielokrotnie stosowanego m.in.

do wypełniania podestów na rusztowania i choćby jako podkłady do posadowienia rusztowania, stosowane są obecnie też innego rodzaju surowce. Mogą być to dla przykładu płyty z drewna, materiały drewnopochodne, aluminium, włókno szklane, czy też stal (rzuć okiem na zakres usług dotyczącą – konstrukcje nierdzewne) ocynkowana.