W jaki sposób wybrać najprzydatniejsze technologie do postawienia domu czyli rozterki ludzi, którzy domy budują.

przez | 5 lipca 2022
Postawienie domu wiąże się najczęściej z wyborem odpowiedniej metody budowania, a tych jak się okazuje jest dość dużo. Wielu ludzi myśląc o wybraniu technologii będzie myśleć jedynie, czy do ścian użyć ceramicznej cegły czy betonu komórkowego, albo czy dach będzie robiony z blachy albo dachówki. Ale jak się nieco bardziej zagłębi w tematykę, to może się okazać, że w rzeczywistości każdy element domu wykonać się da w paru całkowicie różnych technologiach.

Autor blockA różnią się one od siebie niekiedy w dużym stopniu, i ilością potrzebnych materiałów, i montażem, i przede wszystkim ceną, na którą jednak większość ludzi spogląda w pierwszej kolejności. Przykładowo w dziedzinie stropów wymyślono ostatnio parę ciekawych metod, które pozwalają na sprawne ich zbudowanie, a przeważnie będą też mniej kosztowne. Tradycyjne stropy robi się ze stalowego szkieletu, zwanego najczęściej zbrojeniem, które po skręceniu trzeba zalać płynnym betonem. Ten po utwardzeniu jest bardzo wytrzymały, ale przy jego zrobieniu wymagana jest spora ilość pracy.

fundament

Autor: Röben
Źródło: Röben

Dużo sprawniej, taniej i wygodniej kładzie się przykładowo stropy teriva. Będą się one składać ze zbrojonych belek, które układa się w odpowiedniej odległości, a na nich układa się specjalną odmianę pustaków.

Udało nam się zwabić Twoją myśl naszym interesującym postem? Rewelacyjnie. Zatem namawiamy – kliknij w link ogrodzenia palisadowe i przenieś się do kolejnej witryny po fakty.

Tak ułożona konstrukcja będzie później zalana płynnym betonem, a po wyschnięciu tworzy warstwę o podobnej wytrzymałości, co jednolity strop.

Sporo nowych technologii pojawiło się także w dziedzinie ogrzewania i wentylacji. Przykładowo do budowy systemów wentylacyjnych obecnie coraz chętniej są wykorzystywane pustaki wentylacyjne (), które mają dużą wytrzymałość na ściskanie i niewielką wagę. Dzięki ich użyciu prace związane z wykonaniem szybu wentylacyjnego wykonuje się szybko i dokładnie. Sporym zainteresowaniem klientów cieszą się również od niedawna systemy kominowe (), pozwalające z wysokiej jakości elementów kompleksowo zbudować cały układ komina w budowanym domu.