Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach i gdzie zazwyczaj powstają nieładne wykwity pleśni?

przez | 24 czerwca 2022
Niezwykle niebezpieczne dla zdrowia człowieka grzyby pleśniowe jest to kłopot, który pojawia się w dużej ilości polskich domach. Przyczyną pojawiania się grzybów jest zazwyczaj niedogrzanie pomieszczeń, przemarzanie murów i kiepska wentylacja.
Bardzo często wydaje nam się, że małe wykwity nie są olbrzymim problemem a przetarcie ich szmatką powinno być wystarczające aby się ich pozbyć.

szklany budynek

Autor: Diego Cupolo
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to błędne rozumowanie ponieważ bez zlokalizowania przyczyny oraz bez usunięcia całej grzybni nieładny nalot powróci w bardzo krótkim czasie. Wilgoć w mieszkaniu może pojawić się bardzo wielokrotnie po niewystarczającym wyschnięciu po remontowych pracach. W pomieszczeniach już użytkowanych niezwykle ważna jest właściwa izolacja termiczna zewnętrznych ścian oraz sufitu na najwyższym piętrze. Źle wykonana izolacja termiczna sprzyja powstawaniu mostków termicznych, które zwane są również cieplnymi. Są to miejsca niedostatecznie izolowane i niedostatecznie chronione przed wilgocią i chłodem.

Bezkonkurencyjne okazje, najlepsze stawki! To wszystko jest możliwe, zobacz, spójrz na portal (https://sklep.dobroplast.pl/kategoria-produktu/akcesoria-pl/klamki-okienne-pl/), a bez dwóch zdań się nie zawiedziesz!

Mostki cieplne zazwyczaj powstają wokół drzwi i okien oraz na styku dwóch ścian lub muru i stropodachu. W takiej sytuacji bardzo wielokrotnie wykwity pleśniowe pojawiają się w rogach pomieszczeń lub nad oknami. Wilgoć do domu dostaje się wprost przez nieszczelne dachy lub pęknięte rury, które są w ścianach.

Osiedle domków jednorodzinnych

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com
Wilgoć może pojawiać się również we wnętrzu mieszkania. Wytwarzamy ją sami każdego dnia przy gotowaniu czy oddychaniu. Taka sytuacja jest zupełnie normalna a kłopot pojawia się w takiej sytuacji, gdy takiej wilgoci w mieszkaniu nie odprowadzamy na zewnątrz. Za rzadkie wietrzenie pomieszczeń, zbyt szczelne, plastikowe okna i pozatykane wentylacyjne kratki powodują, że wilgoć razem z nagromadzonymi bakteriami w niej, zostaje w środku pomieszczenia.

Istotnym lekarstwem na problem nadmiernej wilgoci i powstającego przez tą wilgoć grzyba jest zadbanie o właściwie wykonaną zewnętrzną, cieplną izolację na domu i likwidacja wszystkich mostków termicznych.