Jak oświetleniem odmienić salon?

przez | 6 sierpnia 2021
Dobrze dobrane lampy to tzw. „kropka nad i” w naszych wnętrzach. Często wystarczy ciekawa lampa, by pomieszczenie nabrało nowego wyrazu.
Geniuszami w dostosowywaniu oświetlenia do wnętrza są Skandynawowie. Czy kryształowe lampy, eleganckie żyrandole mogą ”zagrać” w oszczędnym w formie, surowym wnętrzu? Oczywiście! Zasada ta działa też w przeciwną stronę – starocie, wiekowe meble w sąsiedztwie designerskiej, prostej w formie lampy nabiorą nowego wyrazu. A może chcemy naszą lampę uczynić najważniejszym punktem wnętrza? Lampy kryształowe wbrew pozorom sprawdzą się w większości stylizacji.

Lampy Chou

Autor: LZF
Źródło: 9design
Zwykle najbardziej kłopotliwy jest salon. W tym pomieszczeniu przebywamy najczęściej, czytamy gazety, bawimy się z dziećmi, zapraszamy znajomych. Pokój ten wymaga więc specjalnej troski. Szczególnie gdy wybraliśmy ciemne meble, grube tkaniny, a ściany pokryliśmy ciemną farbą. Taki wystrój ogranicza światło i większy żyrandol nie wystarczy. Potrzebować będziemy różnych źródeł światła. Idealnie sprawdzą się kinkiety – po jednym z każdej strony kominka czy okna. Lampy stojące, z kloszem skierowanym w dół niech tworzą nastrój przy fotelu, w którym lubimy czytać. Jeżeli pokój dzienny ma naprawdę sporo metrów i dodatkowo tworzy otwartą przestrzeń z kuchnią – światło wyznaczy nam kącik do długich rozmów, odpoczynku lub podkreśli urok kolekcji porcelany, którą dostalżyrandole (powołaj się na nas)my od seniorki rodu. Kiedy mamy przed oczyma oświetlenie sufitowe salonu, przeważnie w wyobraźni pojawia się nam obraz rażącego i jasnego światła, które nie budowaniu nastroju lub odpoczynkowi. I choć z pewnością jest niezbędne w czasie porządków lub w pokoju w trakcie pracy, w salonie niekoniecznie żyrandole (serwis) sprawdzi.

lampa sufitowa

Autor: BRITOP Lighting
Źródło: BRITOP Lighting
Z tej przyczyny idealnie jest, jeśli lampy sufitowe posiadają regulatory natężenia światła, które sprawiają, że górne oświetlenie może być delikatniejsze.
W internecie prowadzi swą działalność wiele sklepów z lampami, które doskonale zaprezentują się zarówno w klasycznych, nowoczesnych jak i minimalistycznych domach. Choć są to sklepy które funkcjonują w sieci przeważnie mamy możliwość zobaczenia lamp przed zakupem w siedzibie firm.