Błyszczący czy matowy, betonowy albo laminowany – wybieramy fajny blat kuchenny. Aspekty praktyczne oraz estetyczne

przez | 5 marca 2022
Kuchenny blat to bardzo istotna kwestia, bowiem właśnie na nim robimy znakomitą większość czynności w kuchni. Musi być w związku z tym mocny i musi być dopasowany do charakteru całej kuchni.

fotel wiszący

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz blatów drewnianych czy laminowanych w sklepach pojawiają się ciągle nowe pomysły. Dobrze jest zapoznać się z ich zaletami i wadami, by być w pełni zadowolonym z określonego rozwiązania i by służyło nam ono przez lata.
Dobrze, gdyby blat był idealnie dopasowany do wnętrza kuchni, ale głównie należy zwrócić uwagę na funkcjonalną stronę określonych rozwiązań. Oglądając kuchenny blat przede wszystkim należy skontrolować jego grubość oraz sposób montażu. Bardzo ważna jest także powierzchnia blatu. Blaty imitujące drewno jakie są matowe są praktyczniejsze w kuchni – nie widać zarysowań ani śladów palców. Poza tym gładką powierzchnię lepiej utrzymuje się czystą. Z kolei lekko porowata powierzchnia blatu kuchennego będzie lepiej imitować drewno lub beton. Dokonując wyboru blatu, należy się zastanowić, który kolor ma mieć laminat, aby kuchnia była miła dla oka i by chciało się w niej spędzać czas. Jasny odcień powiększa blat, ciemny go pomniejsza. Mocne zestawienie, np. ciemny blat i jasne szafki nadaje kuchni współczesny charakter. Istotna jest również jego głębokość. Blat wystający poza szereg szafek jest faktycznie wygodniejszy. Musimy zwrócić uwagę także wykończenie – blaty imitujące drewno (sprawdź -> brykieciarka hydrauliczna) powinny mieć wszelkie krawędzie dokładnie pokryte powłoką ochronną.

meble do ogrodu

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com
Dobry kuchenny blat musi być estetyczny oraz odporny na prace kuchenne i wilgoć.

Zastanówmy się, czy sposób montażu gwarantuje możliwość jego wymiany bez szkody dla mebli.