Jakie formalności musimy załatwić przed rozpoczęciem budowy domu?

przez | 6 października 2022
Z pewnością wielu osobom marzy się swój jednorodzinny dom. Kojarzy nam się między innymi z wygodą, posiadaniem swojego ogrodu, możliwością przesiadywania na dworze gdy tylko mamy chęć. Czy jednak dobrze jest pochopnie decydować pod wpływem pozytywnych wizji i emocji. Warto wiedzieć jak wyglądają etapy takiego procesu oraz jakie formalności trzeba załatwić, by wiedzieć co przed nami. Kupienie gruntu oraz decyzja o lokalizacji to właściwie początek istotnych decyzji. Należy brać pod uwagę to, jak wyglądają plany rozwoju takiej okolicy jak i jakie udogodnienia mamy na miejscu, to znaczy sklepy, szkoły, dobrą komunikację miejską.

projekt nowoczesnego domu

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com
Następną rzeczą jest wypis z planem zagospodarowania przestrzeni albo decyzja dotycząca warunków zabudowy. Po tego typu dokumenty trzeba udać się do Urzędu Gminy. Później trzeba będzie sprawdzić jeszcze inne rzeczy, a mianowicie jakie są możliwości przyłączenia gazowego, energetycznego czy wodno-kanalizacyjnego. Trzeba udać się do właściwych zakładów z prośbą o wydanie warunków technicznych tego typu złączy.

Nie sądzisz, że to jest doskonały czas, by uzyskać całkowitą pewność, że umieszczone informacje są zgodne z prawdą? Jeżeli tak, to ten zweryfikuj tekst (https://ehydrogaz.pl/armatura-gazowa,cp81,pl.html) tu.

Wydaje się, iż to już sporo, ale to jeszcze nie wszystko, gdyż będą konieczne też dokumenty od zarządu dróg, na których będzie decyzja o możliwości połączenia naszej działki z najbliższą z drogą, tak abyśmy mieli możliwość wyjazdu.

Prócz tego potrzebujemy też wyrys działki z mapy z ewidencją gruntów czy wypis z rejestru gruntów. Następny krok to projekt, natomiast zanim się na coś zdecydujemy trzeba udać się do geodety, w celu pozyskania potrzebnych informacji dotyczących naszej działki. To pomoże przy późniejszym projekcie. Teraz przychodzi czas gdy musimy pomyśleć nad projektem zabudowy. Są do wyboru gotowe projekty domów jednorodzinnych, które architekt będzie musiał zaadaptować do posiadanego przez nas gruntu, albo też całkowicie nowy projekt, który rzecz jasna będzie droższy – przykłady gotowych projektów domów jednorodzinnych. Jak wiadomo, zrobienie od podstaw projektu wymaga czasu o pracy z tego powodu należy się w takim wypadku liczyć ze sporymi kosztami.

Warto popytać pośród tych, którzy niedawno budowali własne domy o dobre projekty domów. Często dopiero po jakimś czasie korzystania widać wszelkie wady oraz zalety. Na koniec należy wiedzieć, iż od 2015 roku pozwolenie na wybudowanie domu nie jest wymagane. Wystarczy tylko zgłoszenie, które w dużym stopniu ułatwia całą procedurę. Jeżeli w ciągu miesiąca starosta nie przedstawi swojego sprzeciwu, możemy rozpocząć budowę domu, w tym momencie przed nami jeszcze całkiem sporo pracy. Trzeba więc pomyśleć dobrze czy jesteśmy na to gotowi.