Cechy wyróżniające metale: w jaki sposób się je określa?

przez | 22 września 2022
Jedną z cech, którymi cechują się ciała stałe, między innymi metale, jest twardość. Cecha ta jest najczęściej badana przy wykorzystaniu różnych metod. Ich celem jest ustalenie, jak bardzo określony materiał jest odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Badania twardości przeprowadzane są przeróżnymi metodami. Jedną z metod przeznaczonych do badania twardości jest metoda Mohsa. Do wykonywania badań twardości przeznaczone są konkretne przyrządy.

konstrukcje

Autor: U.S. Army Corps of Engineers Europe District
Źródło: http://www.flickr.com
Na ogół nazywane są one twardościomierzami, chociaż zamiennie określa się je również durometrami bądź skleroskopami. Nie wszystkie z tych przyrządów mają charakter stacjonarny, dostępne są również urządzenia przenośne. Dzięki nim można zrealizować badania ultradźwiękowe. Wspomniane badania ultradźwiękowe z zastosowaniem urządzeń o charakterze przenośnym przeprowadza się, używając ultradźwięki.

Kliknij ten link oraz zdobądź cenne informacje odnośnie omawianej tutaj problematyki. Bez cienia wątpliwości rzeczywiście uznasz je za pomocne.

Urządzenia te są stosowane głównie do sprawdzenia twardości materiałów zastosowanych do zrobienia elementów , które znajdują się w skrzyniach biegów oraz w wałach korbowych.

Do części tych jest ograniczony dostęp, wykonanie badania przyrządami innego typu byłoby więc niewykonalne. Badania twardości materiałów wykorzystywane są do określania nie tylko tego jak twarde są metale, ale o wiele większej ilości najróżniejszych materiałów. Znajdują one zastosowanie chociażby do określania twardości materiałów powstałych z tworzyw sztucznych, materiałów ceramicznych oraz materiałów, które stosowane są w przemyśle budowlanym. Twardość materiałów jest znaczącym parametrem. Od tego, jak wysoka jest twardość materiału zależy jakość i trwałość ogromu urządzeń oraz maszyn.

ENERGODIAGNOSTYKA

Źródło: http://energodiagnostyka.pl/
Jedną z najczęściej używanych metod badania twardości stosowaną przez firmę Energodiagnostyka jest popularna metoda Brinella. Metoda ta jest znana od roku 1910. Metodą tą zazwyczaj bada się twardość metali. Pomimo tego że metodą tą opracowano już tak dawno, jest nadal jedną z najbardziej dokładnych metod badania twardości. Znacznie mniej precyzyjną metodą jest metoda Poldi. Tą metodą też bada się twardość metali. Określa się również twardość minerałów. Do badania ich twardości używana jest metoda Mohsa. Jest ona sporo starsza od wymienionej metody Brinella.