Jakie są atuty gresowych płytek oraz gdzie można je układać?

przez | 6 września 2022
Gresowe płytki podłogowe są coraz chętniej wybierane do łazienek, kuchni i do korytarzy. Gres jest to typ ceramicznej płytki, która została stworzona na skutek stopienia. Gresowa płytka cechuje się niewielką nasiąkliwości ilastych surowców, kwarcu oraz topników.

Cegła we wnętrzu – magia szorstkiej aranżacji

Autor: Franc Gardiner
Źródło: Franc Gardiner
Atutami gresów są twardość i wytrzymałość oraz dobra mrozoodporność.
Poznań

Źródło: pixabay.com
Odróżniamy gresy techniczne oraz szkliwione. Gres techniczny jest mniej ozdobny od pozostałych gresów. Płytki moglibyśmy używać na otwartej przestrzeni. Doskonale będą się sprawdzać na tarasie, w przedsionku czy w zwyczajnym korytarzu. Gres na zewnątrz, podobny do gresu we wnętrzu, będzie stanowił bardzo ciekawe wydłużenie części salonowej lub łazienkowej.

Przeczytaj, jakie dane odnajdziesz pod linkiem (https://www.lazzonigroup.pl/). Na pewno będą niezwykle pasjonujące i warte zainteresowania, co sprawi, że często będziesz tu wracać.

Gres techniczny może się odbarwiać od założonych fug, lecz cena jego jest niezwykle mała. Gres szkliwiony jest to gres porcelanowy z powierzchnią szkliwioną. Tego typu gres cechuje się dużą twardością, wytrzymałością na wszelkie zabrudzenia i na ścieranie. Jest mało wytrzymały na uderzenia. Gres porcelanowy, jest to bardzo dobry materiał do miejsc, w jakich jest średnie nasilenie ruchu. Dla ludzi bardziej rygorystycznych, wytwarzane są płytki szkliwione o powiększonej antypoślizgowości.

W zależności od ceny i klasy płytek gresowych, stopień szkliwa jest większy albo mniejszy. Gres porcelanowy o średniej cenie jest rekomendowany do okładzin ściennych. Wybiera się go na ścienne okładziny z uwagi na możliwość ścieralności warstwy szkliwa i miejscowego zmatowienia podłogi. Gres porcelanowy w wyższej cenie, ma bardziej znaczącą wytrzymałość na ścieranie i niezwykle często jest wybierany na posadzki do kuchni lub do toalety.

Gres szkliwiony posiada luksusowy i szlachetny wygląd. Gresy pomiędzy sobą różnią się nie tylko Technikami wykończenia płytki, ale też charakterystyką mechaniczną oraz konstrukcją gresu. Gres szkliwiony mógłby być barwiony w masie albo nie.