Kiedy przerwa w dostawach prądu jest apokalipsą? Czy pomóc może nam agregat prądotwórczy?

przez | 12 września 2022
Obecnie świat jest uzależniony od stałych dostaw energii elektrycznej. I wprawdzie dla większości ludzi przeżycie kilku chwil przy świecach nie jest dużym kłopotem, istnieją instytucje, dla których brak energii w gniazdkach oznacza katastrofę.

firmy - krajobraz

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Dopiero rzeczywiście długotrwała przerwa w dostępie do prądu jest niebezpieczna dla większości domów. Wszystko jest w porządku, do czasu nie rozmrozi się zamrażarka, temperatura nie spadnie niemal do zera, a woda płynie z kranu. Odmiennie jest w wielu instytucjach i zakładach.

Zaciekawił Cię nasz artykuł? Będzie nam przyjemnie, jeśli zdecydujesz się na przejrzenie innych. Po prostu kliknij odnośnik i wejdź do nowej strony.

Na przykład w szpITalach od obecności elektryczności zależy ludzkie życie, bo zbyt dużo niezastąpionej aparatury na nim polega. Przy każdej awarii trzeba reagować tam niezwłocznie i do opanowania sytuacji służą agregaty prądotwórcze oraz zasilacze awaryjne, które powinny znajdować się w każdym szpitalu. Bez nich każda przerwa w dostępie do energii mogłaby się kończyć śmiercią wielu ludzi.

Brak prądu w szpitalu oznacza katastrofę, ale nie tylko w placówkach zdrowia trudno wyobrazić sobie kilka godzin bez energii. Przecież to dzięki niej funkcjonują kotłownie zaopatrujące nas w gaz, z jej pomocą kontynuuje się dostarczanie wody i odbiór ścieków, zatem rzeczy jeszcze bardziej oczywiste niż obecność energii. Bez niej trudna jest praca policji, komunikacja ze strażą pożarną, kontynuacja pracy urzędów, nie załatwimy niczego w mieście itp. Dlatego właśnie dobrej jakości agregaty prądotwórcze są stawiane przy bardzo wielu budynkach, instytucjach i zakładach, a nawet prywatnych domostwach, szczególnie tych, które znajdują się z dala od miast. Tam istnieje większe niebezpieczeństwo, że awarie będą usuwane przez dłuższy czas niż na terenie metropolii.

Agregat prądotwórczy niewątpliwie w nich nie zaszkodzi, chociaż prawda jest taka, że latami może stać nieużywany i przez wielu ludzi nie jest postrzegany jak racjonalna inwestycja. Ale pewnie tylko do czasu, w którym będzie trzeba spędzić wieczoru w ciemnościach.