Blokowiska nie są dla wszystkich. Czasem warto zawalczyć o swój dom!

przez | 3 października 2022
Nie wszyscy urodzili się do tego, by przez wiele lat mieszkać w bloku. Pomimo że współczesne osiedla są kolorowe, pełne zieleni i w niczym nie przypominają zbiorowisk szaro-burych kolosów z wielkiej płyty, które masowo stawiano w Polsce przed kilkudziesięciu laty, wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić, że miałoby spędzić całe życie w takim miejscu.

Oponenci mieszkania na blokowisku uzasadniają swoją niechęć za pomocą kilku różnych argumentów, wśród których prym wiedzie brak prywatności. Trudno się z nimi nie zgodzić. W jednym bloku nierzadko znajduje się kilkanaście lokali mieszkalnych, które zajmują różne typy ludzi. Bezkonfliktowi i pieniacze, miłośnicy słuchania głośnej muzyki i wielbiciele ciszy, wielodzietne rodziny i emeryci nasze relacje.

dom, willa

Autor: Mark van Acker
Źródło: Reynaers

Tak wielka bliskość obcych nam ludzi może powodować spory dyskomfort, który dodatkowo nasilają cieniutkie ściany, balkony projekty balkonów znajdujące się tuż obok siebie lub okna z widokiem na okna sąsiada. Nikt, nawet najbardziej towarzyska lub ciekawska osoba, nie chce przecież być świadkiem cudzych kłótni i domowych awantur. (Projekty domów parterowych) Kolejną wadą wielkich blokowisk jest także brak przestrzeni rekreacyjnej. Architekci oczywiście uwzględniają w swoich projektach tereny zielone, ale jest ich zdecydowanie zbyt mało jak na tak duże masy mieszkańców. Kilka wypielęgnowanych rabatek i parę drzew nie nigdy nie będzie w stanie zastąpić własnego ogrodu. Poza tym tereny wokół nowo wybudowanych bloków na pewno nie spełniają naturalnych potrzeb dzieci, które powinny jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu.

Na osiedlach brakuje boisk do gry w piłkę nożną, piaskownic z prawdziwego zdarzenia i dobrze wyposażonych placów zabaw. Ze świecą szukać także trzepaków, które latami pełniły funkcję centrum życia towarzyskiego dzieciaków. Analizując wszystkie powyższe] argumenty, trudno dziwić się temu, że coraz więcej osób rezygnuje z nabycia lokalu mieszkalnego w bloku i poszukuje alternatywnych opcji . Wobec wysokich cen nowych mieszkań dobrym rozwiązaniem wydaje się zakup działki w na przedmieściach i budowa jednorodzinnego domku. Architekci oferują projekty domów do 120 m², których postawienie często bywa tańsze niż garsoniera w centrum Warszawy- odwiedź.
Kategoria: Bez kategorii