Co jest wewnątrz szafki gazowej i ile ona może kosztować?

przez | 28 września 2022
Zachowywanie specjalnej ostrożności przy wykonywaniu instalacji gazowej, stanowi gwarancję bezpiecznego dostarczania gazu dla wszystkich lokatorów domu. Analogiczne uwagi muszą być zachowane w przypadku wszystkich składników tego typu instalacji, czyli np.

skrzynki gazowej.
Trzeba pamiętać, że nie powinniśmy nabywać jakiejkolwiek szafki, a trzeba to robić wyłącznie uwzględniając pewne zasadnicze sprawy.

Niesamowicie ekscytuje Cię rozpatrywana w tym artykule problematyka? Jeżeli tak, to ponadto kliknij ten odsyłacz i zdobądź pomocne informacje!

Taka skrzynka gazowa stanowi bardzo istotny element instalacji gazowej. To w niej znajdują się tego typu przyrządy jak ogranicznik ciśnienia, główny zawór lub też gazomierz (choć on może być też instalowany obok danej skrzynki). Wspomniany wyżej zawór dostarcza gaz do budynku, dlatego też musi być we właściwy sposób zabezpieczony. Bardzo istotny jest dystans pomiędzy zaworem a drzwiami, oknami czy poziomem terenu, który nie powinien być krótszy niż pół metra, przy czym zaleca się podwojenie takiej odległości. Ponadto zawór powinien być wyprodukowany z brązu albo mosiądzu.

cynk

Autor: Dennis Elzinga
Źródło: http://www.flickr.com
Przy kupnie szafki gazowej należy także brać pod uwagę inne wymagania. Nie powinna być ona umiejscowiona dalej niż 10 m od domów wielorodzinnych. W wypadku domków jednorodzinnych dystans taki może być zwiększony. W praktyce zazwyczaj montuje się szafkę na linii ogrodzenia. Najważniejsze jest to, żeby zapewnić wygodny dostęp do szafki w wypadku pojawienia się jakichkolwiek usterek czy też nawet klęsk żywiołowych. Przy kupowaniu skrzynki gazowej trzeba dodatkowo zwrócić uwagę na materiał, z którego jest ona wykonana.

Są bowiem skrzynki wykonane z plastiku, laminowane i metalowe. Najczęściej skrzynki są w kolorze żółtym, przy czym nie jest to wymuszane żadnym przepisem. Szafka gazowa kosztuje od ok. stu do kilkuset zł.