Jak daleko powinna być zamontowana skrzynka gazowa w przypadku budynku jednorodzinnego?

przez | 6 października 2022
Właściwie zrobiona instalacja gazowa gwarantuje nie tylko prawidłowe przesyłanie energii, lecz też bezpieczeństwo domowników. Podczas budowy instalacji trzeba się trzymać uznanych norm.

Szafka gazowa jest elementem instalacji gazowej, w której znajdziemy reduktor ciśnienia, gazomierz i główny zawór. Zawór musi zostać w odpowiedni sposób zabezpieczony, ponieważ to on doprowadza gaz skrzynka na gazomierz do każdego odbiorcy. Bardzo istotna jest umiejscowienie zaworu. Odległość od poziomu terenu oraz drzwi powinna wynieść co najmniej 0,5 metra. Jednak polecane jest podwojenie takiej odległości. Powinien zostać także wykonany z właściwego materiału, zatem brązu lub miedzi. Reduktor jest wykorzystywany do redukcji ciśnienia do poziomu około 5 kPa. To właśnie dzięki temu będzie możliwe wykorzystywanie gazu do obsługi kuchenek w naszych domach. Najistotniejsze jest to, żeby był mocno zamontowany. Gazomierz poza szafką montuje się w specjalnym szybie z wentylacyjnym systemem lub w pomieszczeniu, w którym jest kratka wentylacyjna. Trzeba zatroszczyć się o to, aby był on zamontowany około metra od pobliskich sprzętów gazowych, 2,5 metra nad ziemią i co najmniej pół metra od drzwi i pozostałych otworów.
szafka gazowa

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Również sama szafka powinna spełniać określone wymagania. Skrzynka gazowa musi być umieszczona w odległości nie większej niż 10 metrów od domu wielorodzinnego. W przypadku budynków wolnostojących, dozwolone są odległości większe. Wówczas skrzynka gazowa jest instalowana w linii ogrodzenia. Musi być jednak łatwy dojazd do skrzynki. Znaczenie posiada to przy różnych awariach lub różnego rodzaju klęskach żywiołowych.

Mogłaby być skrzynka gazowa z plastiku, jaka jest używana często w domach wolnostojących. Do kupienia są skrzynki do montażu na linii ogrodzenia oraz wersje wolnostojące lub do montowania w szczególnej wnęce.