W jaki sposób należy wykonywać gwintowanie w aluminium oraz co powinna zrobić osoba, która wcale jeszcze nie przeprowadzała takiego gwintowania?

przez | 17 września 2022
Osoby, które jeszcze nigdy nie przeprowadzały wiercenia i gwintowania aluminium, powinny obowiązkowo wykonać najpierw próby na pewnym kawałku aluminium.
Gwintowanie w aluminium odróżnia się o wiele od gwintowania w stali.

gwintowanie w aluminium

Autor: Grzegorz
Źródło: http://www.flickr.com
izolacja instalacji

Autor: Armacell
Źródło: Armacell
Należy wykonywać je powoli i bardzo pieczołowicie. Obrotowa prędkość wiertła powinna być jak najniższa a wiertło i miejsce wiercenia powinno się zwilżać denaturatem. Najpierw warto wywiercić otwór o niewielkiej średnicy na przykład 1,5-2 milimetry, a potem go rozwiercić do wielkości, która jest nam potrzebna. Następnie należy nagwintować otwór także przy zastosowaniu denaturatu. Takie gwintowanie należy wykonywać cyklicznie i po każdych kilku obrotach należy wkręcić gwintownik oraz usunąć pozostałości aluminium. Następnie trzeba gwintować dalej. Próba nacinania całego gwintu za jednym podejściem bez trudu zakończyć się może całkowitym zniszczeniem gwintu, który jest nacięty albo złamaniem gwintownika. Zniszczenie gwintu czy zakleszczenie i złamanie wiertła lub gwintownika zeszpeciłoby radiator, ale także zaowocowało by problemami przy wybieraniu innych miejsc na dziury.
Przed przystąpieniem do czynności takiej jak gwintowanie w aluminium trzeba obowiązkowo od radiatora odkręcić wiatrak, żeby nie został on uszkodzony przykładowo opiłkami z aluminium, które mogłyby się dostać przydomowa oczyszczalnia ścieków Wnętrza silnika. Na początku gwintowania w aluminium trzeba wywiercić dwa otwory, które posiadają średnicę 2,3 i 2,4 milimetra, a później nagwintować je gwintownikiem M3. Jeden z otworów będzie służył do przekręcania systemu scalonego, drugi z kolei do przykręcenia wspornika.

Wspornik taki z blachy o kształcie literki L potrzebny jest do ponadplanowego powiązania płytki oraz radiatora. Gdy podczas wiercenie otwór „umknie”, można łatwo poprawić błąd. Należy w takiej sytuacji przylutować układ scalony na odpowiedniej wysokości.