Czy spotykasz się ze stereotypami na co dzień? Jak na nie reagujesz? Może sam tak niekiedy oceniasz innych?

przez | 21 września 2022
Jeśli ufać jedynie stereotypom to ład jest jedynie w Niemczech, a najwięksi pijacy na świecie to Rosjanie. To oczywiste spłaszczenie rzeczywistości, zupełnie nieprzystające podejście do życia,jakie zapewnia wiele wieloznacznych informacji.

Plac budowy

Autor: Edsel Little
Źródło: http://www.flickr.com
Świat jest wobec tego skomplikowany, tak więc dzięki stereotypom bez trudu można sobie uprościć rzeczywistość, żeby może trochę bardziej pasowała ona do naszego pojmowania świata. A jak jest wiadome, każdy z nas czuje się bezpieczniej, gdy ma wszystko pod kontrolą, kiedy świat jest w miarę jako taki uporządkowany. Przesada jednak prowadzi do zbytniego uproszczania rzeczywistości.

Przesada zawsze jest zła. Jest niekorzystna, kiedy zjemy za dużo i czujemy się pełni, brzuch nas boli, czujemy także pozostałe nieprzyjemne objawy: wymioty i nudności. Przesada jest beznadziejna, jeśli zarządza naszym charakterem. Są co prawda osoby, które całkiem dobrze sobie radzą pomiędzy tymi skrajnościami, umieją w jakiś sposób nimi zarządzać, wiedzą, kiedy podejść do sprawy trochę spokojnie, a kiedy być bardziej stanowczym. Są to jednak wyjątki, bo cechy charakteru powinniśmy trenować i jeśli ktoś faktycznie umie reagować emocjonalnie, ażeby w innej sytuacji być twardy jak skała, to znaczy, że długo musiał nad tym pracować.

Częściej niestety mamy do czynienia z przesadą, która istotnie jest podobna do pojęcia stereotypu. W

Budowa obiektu

Autor: Allagash Brewing
Źródło: http://www.flickr.com

jednym, jak i w drugim przypadku mamy do czynienia z wykrzywieniem pewnego obrazu rzeczywistości. Stereotyp zawsze jest krzywdzący, przesada także zawsze doprowadza do przesadnego wyolbrzymienia. Przykład we wstępie odnoszący się do Niemiec i Rosjan jesteśmy w stanie przenieść na wiele innych grup społecznych i dziedzin życia. Ktoś może na przykład określić nasze miasta, iż są okropne, gdyż pewnie nawet nie mamy takiego czegoś jak ustawa o prawie budowlanym.

Masz ochotę czytać dalej ciekawą lekturę? Zatem nic nie powinno Ci przeszkodzić – kontynuuj wiaty garażowe dolnośląskie na nowej podstronie.

Inny człowiek może powiedzieć, będąc na przykład w Indiach, iż tutaj zapewne nikt nie sprząta, bo jest tak brudno…

Tymczasem, każdy kraj ma swoja specyfikę, to znaczy, że może ona wyglądać zupełnie odmiennie, niż w kraju, z którego przebywamy. To, że się odróżnia i wygląda „po swojemu” nie znaczy, iż dany kraj jest źle zarządzany i że nie ma w nim takich rzeczy jak akty prawne, czy ustawy. Istnieją, być może po prostu inaczej interpretowane. Nie powinniśmy jednak sprowadzać wszystko do jednego zdania, które definiuje dane środowisko.
Kategoria: Bez kategorii Tagi: