Sposób na bezpieczną inwestycję budowlaną własnego domu

przez | 1 października 2022
Większa część z nas marzy o prywatnym domu, to znaczy o domku z ogródkiem, psem, szczęśliwą rodziną (przykładowo 2 plus 3…) w jakimś urokliwym miejscu – dajmy na to z widokiem na Beskidy. Inni natomiast pragną odosobnienia w jakiejś dziczy, w której jedynie wilki skomlą jesienią, a mgła romantycznie spowija widok za oknem. Nic tylko siedzieć, pić gorącą herbatkę i dumać nad bezmiarem globu.

grunt

Autor: Dimitris Siskopoulos
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj wyszukanie odpowiadającej nam parceli nie stanowi szkopułu, starczy nieduży rekonesans w internecie i na pewno wyszukamy piękną parcelę która zaspokoi nasze najbardziej nawet wyrafinowane wymogi. Ponieważ budowa domku jest jedną z najbardziej poważnych inwestycji w życiu, należy się poważnie nad nią zastanowić. Nie tylko nad wyborem powierzchni i rozmiarem domu, istotne także jest żeby miejsce w którym ma stanąć nasz budynek było pewne.

Jeśli obszar nie był nigdy dotychczas zabudowany bądź też znajduje się na pochyleniu dobrze przed zakupem takowej parceli zainwestować w profesjonalne badanie gruntu. Pozwoli to nam na uniknięcie ewentualnych komplikacji, a co za tym idzie znacznych ponadprogramowych kosztów. Realizowaniem tych ocen trudnią się specjalistycznie przedsiębiorstwa geotechniczne. Zawodowiec wykona badanie gruntu w terenie a także sporządzi właściwą dokumentację w skład jakiej wchodzi mapa z znaczonymi punktami badań. Fachowiec opublikuje tam także informacje o rodzaju gruntu, jego spoistości, stopniu zagęszczenia bądź wysokości wód gruntowych.

grunt na sprzedaż

Autor: Nicholas A. Tonelli
Źródło: http://www.flickr.com

Poza testami lokalnymi mogą okazać się pomocne także ekspertyzy laboratoryjne.

Masz chęć przeczytać inne podobne praktyczne porady? Jeśli tak, to zobacz tutaj schody, a z pewnością nie odczujesz rozczarowania.

Szczególnie istotne są takie badania gruntu na parcelach, które znajdują się na terenach podmokłych. W ramach dokumentacji z badania gruntu sporządzane są dokumenty dla inwestora, gdzie zawarte są zalecenia co do metody bezpiecznego konstruowania budowli (sprawdź najnowsze wskazówki jeśli chodzi o odwierty geotechniczne). Możemy zadać pytanie – po co nam takowe badania gruntu. A więc pozwalają one na dostosowanie wariantu fundamentów do obszaru na którym będzie realizowana budowa. Zupełnie inaczej wznosi się budowle na słupach, a inaczej na piasku. Jednym słowem, dzięki takowym ekspertyzom nie kupujemy kota w worku, a nasza inwestycja stanie się przez to o wiele bezpieczniejszą, unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek.

Kategoria: Bez kategorii