Jakie funkcje spełnia styropian w wypadku szalunków traconych?

przez | 1 listopada 2022
Budowa domu za pomocą styropianowych szalunków jest stosunkowo niedrogim rozwiązaniem i można to wykonać niewielkim nakładem pracy. Części posiadają długość od 1 do dwóch m oraz wysokość 60-70 cm.

Są naturalnie bardzo lekkie, więc przy budowie budynku mogą pomagać panie czy nawet dzieci.
Dzięki szczególnemu spasowaniu i ukształtowaniu pojedynczych elementów wykonywane w ten sposób roboty mogą postępować niezwykle prędko. Realizowany przy pomocy tego typu elementów szalunek tracony wykonuje się używając części, które wytwarzane są w formie prostokątnych bloczków, które przynoszą na myśl nie mające dna skrzynki. Są one szalunkiem dla wlewanego do ich środka betonu. Budowanie poszczególnych murów jest analogiczne do tradycyjnego murowania z cegieł czy pustaków. Należy je układać warstwami na tzw. mijankę, jednak nie wykorzystuje się żadnej zaprawy, ponieważ jest ona zastępowana przez odpowiednie otwory czy ząbki w krawędziach. W puste miejsca trzeba włożyć zbrojenie, które potem zalewa się betonem.
płótno - przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest przygotowanie jednej warstwy, która obejmuje wszystkie ściany domu. W tym systemie beton tworzy szkielet oraz jest to materiał nośny. Styropian z kolei na pierwszym etapie jest szalunkiem dla wymienionego betonu, z kolei kiedy on już ulegnie wyschnięciu, stanowi znakomitą warstwę izolacji termicznej.

Jest już nasza kolejna strona (https://www.timex.com.pl/rozwiazania-do-biur/) – wejdź w poniższy link, przeczytaj artykuł i zostaw proszę swój komentarz. Będziemy wdzięczni.

Wydawałoby się, że jest to znakomita technika. Jest ona szybka, niedroga i nie żąda praktycznej wiedzy.

Jednak to tylko pozory, ponieważ mury wyprodukowane w taki sposób cechują się niezwykle niewielką paroprzepuszczalnością, więc konieczna jest dodatkowa wentylacja. Tego typu system mógłby być automatyczny lub grawitacyjny.