W jakich sytuacjach do rozbiórki konieczne jest pozwolenie, a kiedy wystarczy zwykłe zgłoszenie? W jakich okolicznościach o tym pamiętać?

przez | 21 października 2022
Być może będziemy mieć tego typu sytuację, iż trzeba usunąć stary budynek z naszej działki. Tego rodzaju rozbiórka będzie z pewnością wymagać załatwienia określonych formalności. Są jednakże różne sytuacje, gdy więc wystarczy zwykłe zgłoszenie, a kiedy konieczne będzie pozwolenie na rozbiórkę?
Tak naprawdę wielkość i usytuowanie obiektu do rozbiórki, są decydujące co do typu niezbędnych formalności.

Musimy o nich wiedzieć, bo za ich niedopełnienie możemy zapłacić grzywnę. Są jednakowoż sytuacje, gdy można dokonać rozbiórki bez pozwolenia. Właściciel takich obiektów może je rozebrać bez zgody urzędu, jak ich postawienie nie wymaga zgody na budowę i nie podlega ochronie jako zabytki. Pozwolenie na wyburzenia nie są obowiązkowe w sytuacji wolnostojącego parterowego gospodarczego budynku czy wiaty o powierzchni zabudowy, jaka nie jest większa niż 25 metrów kwadratowych.
Modne meble w domu

Autor: El gran sueño
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli budynek nie ma 8 metrów wysokości i stoi w nie mniejszym dystansie od granicy działki niż połowa takiej wysokości, jednocześnie tego rodzaju budowa nie jest zapisana do rejestru zabytków lub objęta konserwatorską ochroną, to rozbiórkę powinniśmy zgłosić w starostwie powiatowym. W takim zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres oraz metodę prowadzenia robót rozbiórkowych.

Czy masz ochotę może dostać link do strony banery kraków, gdzie oczekują na Ciebie nowe posty? Mamy nadzieję, że przypadnie Ci do gustu ten serwis.

Warto je zacząć dopiero po okresie 30 dni od doręczenia zgłoszenia, ale tylko pod warunkiem, że urząd w takim okresie nie opublikuje decyzji o sprzeciwie. Określone wyburzenia wymagają jednakże specjalnych pozwoleń. Tak jest w przypadku rozbiórki parterowego budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy większej niż 25 metrów kwadratowych albo nawet niezbyt dużego budynku mieszkalnego, jak stoją zbytnio blisko granicy działki, co oznacza, że w odległości mniejszej niż połowa ich wysokości.

Pozwolenie jest konieczne, jeśli obiekt ma 8 metrów wysokości albo więcej, i to nieważna jaka jest odległość od granicy działki.

W tego rodzaju sytuacji w ofercie są firmy wyburzeniowe, które zajmują się profesjonalnym, zgodnym z prawem oraz z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa wyburzaniem. Nie można wyburzać samodzielnie, należy wynająć taką firmę. W takiej sytuacji możemy być pewni, że rozbiórka przebiegnie bez zakłóceń.