Piec na pelet – jaki kocioł będzie odpowiedni?

przez | 9 lipca 2021
Piec na pelet to wydatek rzędu paru albo nawet kilkunastu tysięcy . Co więc wybrać oraz na co kierować uwagę przy zakupie, żeby nie były to pieniążki wyrzucone w błoto? Jakimi regułami się kierować, selekcjonując kocioł na pelet?

Kotły przeznaczone do palenia peletu są na ogół sprzedawane z samoczynnymi podajnikami a także zbiornikami paliwa. Podajniki mają za zadanie dostarczać opał z zasobnika do pieca.

Chcesz odnaleźć więcej info na publikowany temat? Jeśli tak, to bez obaw kliknij tutaj, a na pewno poczujesz satysfakcję.

Do wyboru są ślimakowe albo pneumatyczne. Te ostatnie zapewniają transportowanie peletu na odległość paręnastu bądź nawet kilkudziesięciu m. Dzięki temu paliwo może być magazynowane w dużej odległości od kotłowni, na przykład w osobnym pomieszczeniu bądź w zbiorniku ustawionym na zewnątrz. Warto wygospodarować duże wnętrze na opał, ponieważ można wyposażyć się w jego zapas na cały sezon grzewczy w okresie, kiedy jego cena jest najmniejsza.

ogrzewanie, dom, ciepło

Autor: JMacPherson
Źródło: http://www.flickr.com

Większość kotłów na pelet to urządzenia jednofunkcyjne, zasilają wyłącznie instalację grzewczą.

Skoro czytasz ten artykuł, znaczy to, że zainteresowało Cię przedstawiane zagadnienie. Jeżeli tak, to podobne strony www (https://urbanski.pl/) posiadają równie świeże dane.

By mogły przygotować wodę do mycia, powinno się do nich dokupić zasobnik c.w.u.. Wyjątkowością są kotły z wkomponowanym zasobnikiem. Nie warto nabywać kotła o mocy większej aniżeli określona w projekcie budynku, bowiem przez większą część sezonu zimowego winien pracować z nominalną mocą. Będzie wtedy osiągał najwyższą sprawność, czyli z porcji paliwa generował najsporzej energii. Dzięki takiemu rozwiązaniu zużycie peletów będzie małe a do atmosfery trafi mniej zanieczyszczeń powstających w procesie wypalania.

W ofercie wytwórców pojawia się coraz to sporzej kotłów niewielkiej mocy – wręcz kilkukilowatowych. Taka moc wystarczy do ogrzania dobrze ocieplonego domu. Jeżeli kocioł ma także podgrzewać wodę do mycia, jego moc winna być większa (na ogół powyżej 20 kW).

Pelety to granulat produkowany z odpadów drzewnych: zrzynów, wiórów lub zrębków, sprasowanych pod ogromnym ciśnieniem, bez dodatków tj. lakiery. Ma on postać lasek o przekroju od 6 do 25 milimetrów i długości do paru centymetrów. Zalicza się je do grupy czystych ekologicznie paliw z biomasy. Poza tym, kotły do spalania peletów instalowane w budynkach jednorodzinnych mogą być bezobsługowe i wówczas gwarantują tak samo komfortową eksploatację jak na przykład kotły na olej opałowy.