Bryłka uliczna miasto Strzegom

przez | 23 września 2022
Ładny zieleniec i okolica budynku, to bilet wizytowy jakiegokolwiek właściciela. Duży wpływ na stylistykę i wygląd posesji ma dobrze zorganizowana drobna architektura. Istotną jej część stanowi niezwykle słynna ostatnimi czasy wytworna kostka brukowa.

Kostka wielokrotnie jest klasyfikowana jako mało złożony towar betonowy, zarówno w wytwórczości, jak i wyglądzie. Jednakże technologiczny postęp zeszłych lat, zaowocował ofertą ogromnej jakości artykułów o unikalnej odporności, estetyce i funkcjonalności. Najnowsze trendy w drobnej architekturze, przejawiają tendencję odchodzenia od tradycyjnych form, barw i konfiguracji bruku na korzyść kostki o nieproporcjonalnej fakturze uzupełnionej szlachetnymi kruszywami.

Kostka brukowa w rynku

Autor: Milosz1
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z wiodących ostatnimi czasy stylów jest scalanie detali kontrastowych. Często wykorzystuje się zestawienie kostki o równej powierzchni z kostką o nietypowej fakturze. Kostka brukowa ze Strzegomia (zobacz ceny), nadzwyczaj interesująco prezentuje się nie tylko przy starych, zabytkowych budynkach, ale również przy dzisiejszych budynkach, w których konstrukcji dominuje szkło, stal producent stali i proste kształty. Nietuzinkowe połączenia sprawiają, iż powierzchnia z kostki brukowej nabiera szlachetności i doskonale harmonizuje z otoczeniem.

kostka brukowa

Autor: Paolo Trabattoni
Źródło: http://www.flickr.com
Planując nawierzchnię wokół budynku, takie jak ścieżka do domu, schody, altanka w ogrodzie, czy powierzchnię na grill, z reguły wyróżnia się odcieniem, konturem, względnie fakturą. Alejki w ogrodzie są z reguły węższe, wiją się pośród bujnej zieleni i mają nieregularne kształty. Do ich budowy stosuje się mniejszej kostki brukowej, a na obrzeżach dróżek używa się specjalne elementy wykończeniowe, jakie również fajnie nadają się do wykończenia rabatek i kwietników. Znaczne nawierzchnie, jak droga dojazdowa, podejście od furtki wjazdowej, wielokrotnie są sporządzone z kostek o większych wymiarach, względnie przystrojone rozmaitymi wzorami. Przyzwoicie wyglądają formy proste, oparte na kwadracie, jakie w rezultacie tworzą proste, perfekcyjne formy i atrakcyjne szachownice. Jeszcze ciekawszy efekt otrzymamy, kiedy przy tworzeniu kostki brukowej (Strzegom) o znacznych obszarach zużytkujemy także nietypowe zestawienie odmiennych surowców, lub kostkę o różnorodnych wymiarach – strzegomska brukowa kostka.