Dlaczego trzeba ocieplić garaż oraz jakich materiałów do tego użyć?

przez | 7 listopada 2022
Warto ocieplić garaż, gdyż niemiłe jest wsiadanie do wyziębionego samochodu w okresie zimowym. Mógłby on być również połączony z warsztatem, w jakim często majsterkujemy. Można ocieplić także garaż murowany jak i ten blaszany.

Murowany garaż jest albo częścią domu mieszkalnego albo jest przybudowany z boku domu i jest połączony z nim jedną ścianą. Mógłby być on także oddzielnym budynkiem, jaki mógłby zostać podzielony na warsztat oraz garaż lub biuro. Bezpiecznym materiałem na garaż ocieplany spoglądając na jego ognioodporność jest wełna mineralna. Jednak gdy chcemy ocieplić garaż murowany, lepszy okaże się styropian. Dziś są do kupienia płyty ze styropianu, które nie rozprzestrzeniają płomieni. Ważniejsze jednak jest to, że wykazuje mniejszy spadek ciepłochronności przy większym zawilgoceniu niż wełna mineralna. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wjazd auta do garażu powoduje parowanie wody o znacznej intensywności. Zatem powietrze w garażu przez długi okres jest wilgotne, nawet jeżeli mamy pracujący najsprawniej system wentylacji. Ważne jest również to, że styropian nie ulega destrukcji pod wpływem oparów silnikowego paliwa. Jednak wełna mineralna także może być wykorzystana do ocieplenia stropu czy podłogi.

przedmioty

Źródło: pixabay.com
Ocieplając garaż murowany, pamiętać trzeba o grubości surowca termoizolacyjnego. Im będzie on grubszy, tym mniejsza ilość ciepła będzie uciekać z garażu.

Jeśli przedstawiana tutaj kwestia jest według Ciebie interesująca, to ponadto sprawdź także inne warte przejrzenia teksty!

Jeśli garaż jest średni albo nieduży, wówczas wystarczyłoby użyć 15 centymetrową warstwę. Podłogę w garażu ociepla się rzadko. Konieczne jest wtedy użycie styropianu twardszego tak, żeby był w stanie wytrzymać obciążenia pojazdów. Aby zapobiegać nagrzewaniu się wnętrza w lecie, powinniśmy pomyśleć o izolacji termicznej stropu. Użyć można wtedy wełnę mineralną o grubości przynajmniej 12 cm.

Należy ją ułożyć pod sufitem na paraizolacyjnej folii. Wykończyć ogół trzeba płytami G-K. Odpowiednik dla garażu murowanego stanowi garaż blaszany. Tego typu garaż można kupić od razu ocieplony.