Jakie świetlówki do domu zakupić?

przez | 9 lipca 2021
Jeszcze do niedawna klasyczne żarówki odkryte przez Edisona oświetlały pomieszczenie w każdym domu. Obecnie zastępują je w wyższym stopniu energooszczędne halogeny. Wybór nie jest łatwy, zaś opisy na etykietkach mogą wpędzić laika w konsternację.

Którą żarówkę kupić?
obraz

Autor: Walter Schärer
Źródło: http://www.flickr.com

Oświetlenie elektryczne, które dla nas jest czymś zwykłym, powstało całkiem późno, dlatego że dopiero 132 lata temu. Archetyp dzisiejszej żarówki został stworzony w laboratorium w Menlo Park.

Jeśli fascynuje Cię przedstawiony temat, odszukaj więcej (http://tokarnia-sosenka.com.pl/pl/c/BOZE-NARODZENIE/179) informacji na ten wątek, które będą niesamowicie fascynujące i z pewnością wciągną Cię bez reszty.

Technologia nie była skomplikowana: umieszczony w szklanej bańce wolframowy drut pod działaniem prądu nagrzewał się i zaczynał jarzyć się. Co interesujące, wynalazek Edisona przeszedł wyłącznie nieznaczne modyfikacje, aby stać się współczesną tradycyjną żarówką. Owa technologia odchodzi jednak w zapomnienie, ustępując miejsca nowym żarówkom energooszczędnym. Powodem nie jest niewysoki popyt, natomiast unijne prawo, jakie stopniowo ogranicza sprzedaż energochłonnych klasycznych żarówek. Co zakupić zamiast nich (zobacz dodatkowe informacje)? Może żarówka e14 dekoracyjna led 3w?

Specjalnym rodzajem żarówek klasycznych są żarówki z reflektorem, jaki pozwala skierować jej światło na wybrany obszar bądź rzecz. Żarówki klasyczne zapewniają światło o ciepłej barwie, jakie znakomicie odwzorowuje barwy. Żarówki można podzielić na zintegrowane oraz niezintegrowane. Pierwsze przystosowane są do użycia od razu po zakupie, mogą zastąpić tradycyjne żarówki, posiadają wbudowany statecznik a także gwint, zaś świetlówki niezintegrowane nastręczają użycia statecznika elektronicznego albo magnetycznego.

Podstawową zaletą świetlówek będzie energooszczędność, w zestawieniu z klasyczną żarówką emitującą taką samą ilość światła żarówka led e27 10w eksploatuje aż do 80% mniej energii. Są też nadzwyczaj trwałe.