W jakim miejscu można użyć tego typu materiał budowlany jak sklejka modelarska?

przez | 4 marca 2022
Nie od dziś wiadomo, że taki surowiec jak sklejka ma szerokie zastosowanie w różnorodnych dziedzinach. Popularna jest sklejka, jaką stosuje się w lotnictwie, chociażby przy budowie szybowców.

Tego typu sklejka modelarska należy do najlepszych gatunkowo produktów, gdyż odznacza się bardzo dużą jakością, starannością wykonania i wytrzymałością.
Sklejka jest to surowiec, który produkuje się łącząc przy pomocy kleju cienkie warstwy drzewa.

Ten tekst posiada bardzo ciekawą zawartość, lecz odwiedź serwis www (https://procleaner.pl/obiekty-sportowo-rekreacyjne/), który ma analogiczne informacje. Też z pewnością będą niesamowicie zajmujące.

W przypadku sklejki lotniczej, prawie zawsze wytwarza się ją z brzozy oraz przy zastosowaniu odpornego na działanie wody kleju. Taka wodoodporna sklejka lotnicza mogłaby posiadać nawet zaledwie 0,4mm grubości, a być wyprodukowana z aż 3 warstw. Trzeba jednak wspomnieć, że obecnie wytwarza się z niej przeważnie elementy o mniejszym znaczeniu, jeśli chodzi o taką konstrukcję. Zamiennie stosuje się ją przy naprawach starych szybowców albo w modelarstwie. Ważną cechą takiej sklejki jest to, że posiada ona jednolitą pod względem kolorystyki, jasną powierzchnię.

pokój dziecka

Autor: TORLYS
Źródło: TORLYS
Taka sklejka jest też bardzo odporna na różnego rodzaju uszkodzenia czy zniekształcenia. Do tworzenia sklejki lotniczej wykorzystuje się żywicę fenolową, która ma znaczną odporność na działanie wody o wysokiej i małej temperaturze, a także na różnego typu warunki atmosferyczne. Taka wodoodporna sklejka lotnicza jest wytwarzana przez zakłady, jakie posiadają wyspecjalizowaną prasę. Przykładowo sklejka z forniru może zostać wyprodukowana z trzech części o grubości np. 0,75 mm i kosztować tylko paręnaście złotych za 1 metr kwadratowy.

Dla zestawienia sklejka wyprodukowana z brzozy lotniczej kosztuje nawet kilkanaście razy więcej. Sklepy, jakie posiadają w swoim asortymencie taką sklejkę, często oferują ją po prostu w internecie.