Sposób na firmę – czy opłaca się wejść w branżę budowlaną?

przez | 28 grudnia 2022
Budownictwo w naszej ojczyźnie jest trzecim najogromniejszym sektorem zaraz po przemyśle a także handlu, w roku 2011 udział w generowanym PKB wyniósł 7,06 %. W kwietniu roku 2012 w budownictwie zaangażowanych było 9 proc. ogółu pracujących w sektorze firm. Jednakże to właśnie w budowlance bankrutuje najsporzej przedsiębiorstw, do listopada 2012 roku zbankrutowało, aż 259 przedsiębiorstw budowlanych. Z tej przyczyny w tym momencie dobrze jest zadać sobie pytanie czy firma budowlana to właściwy pomysł w dzisiejszych czasach?

Budowa domów

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Firmę budowlaną jest w stanie założyć każda osoba, niezależnie od wykształcenia. Firma może mieć zakres jednoosobowej firmy, albo może to być jednostka, jaka zatrudnia dużą ilość pracowników. Jednak największe firmy istnieją na naszym rynku od kilkudziesięciu lat, i one także zmagają się z zastojem. Najtrudniejsza sytuacja jest pośród małych oraz średnich firm budowlanych. Niestety profesjonaliści nie pozostawiają złudzeń więc poprawa w specjalności budowlanej raczej nie będzie mieć szybko miejsca, szacuje się, że w roku 2013 ożywienie w powyższym sektorze nie zajdzie przed drugą połową roku.

Więcej informacji: Heliodon – firma budowlana kraków

Zastój w budownictwie niesie ze sobą zalety; zastój przetrzymają przedsiębiorstwa, które efektywnie a także kompleksowo kierują projektami. Jest to niezwykle ważne, gdyż średni czas rozliczenia planu to około pół roku, zwrócić należy też uwagę na finansowanie, które składa się przede wszystkim z kredytów. Efektywne działanie firmy w tychże segmentach pozwoli na rozwój działalności oraz pozyskiwanie nowych kontraktów.

Co jest najogromniejszym minusem prowadzenia firmy budowlanej?
Otóż to, co doprowadziło branżę budowlaną do zapaści. Wina leży po złych warunkach umowy, przerzucaniu całego ryzyka na wykonawców. Generalnie system jest zły i w roku 2012 wywołał upadek nie tylko polskich przedsiębiorstw realizujących m.in. drogi na Euro 2012. Branża budowlana jest zależna także od czynników pogodowych – przy dużych mrozach budowa domów (Heliodon – dom pod klucz kraków) zazwyczaj zostaje wstrzymywana, co także pogłębia stagnację w branży.

Jak założyć przedsiębiorstwo budowlane?
Z jednej strony dobrze jest założyć firmę budowlaną w czasie zastoju, jeżeli przetrzyma taki trudny okres, z całą pewnością w przyszłości będzie radzić sobie z niekorzystnymi warunkami. Niestety ryzyko jest duże, i może przydarzyć się tak, iż firma nie przetrzyma i zwyczajnie upadnie. Uszczerbki finansowe w owym przypadku mogą być ogromne.