Firany gotowe, przeciwko te „na wymiar” – co jest dla naszego własnego domu mocniej odpowiednie?

przez | 3 sierpnia 2022
Niegdyś, kiedy wspominano na temat firan, to wszyscy widzieli naprzeciw oczu okno, na którym wisiał jakiś ozdobny kawałek materiału – najczęściej stworzony z koronki albo innego delikatnego materiału o przymusowym białym kolorze.

mieszkanie - odbitka

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Dziś firany nadal bywają przedstawiane w barwach bieli, choć mogą posiadać jej różne nasycenia. Dobrze jest natomiast wiedzieć, że w obecnej chwili firany występują w różnych postaciach, choć ich najważniejszym podziałem bywają firany już w pełni gotowe, a te na tak przezywany „wymiar”.
Już gotowa firana jest to dosyć duże udogodnienie, szczególnie jeżeli posiadamy w swoim domu, czy też mieszkaniu standardowy rozstaw okien. Jej różnorodność pozwala na dobranie dla siebie tej „najlepszej” i o takim wzornictwie czy postaci, aby spoglądanie na własne okno było czystą przyjemnością. Firany już gotowa (nazywane też „gotowcami”) posiadają do siebie, że bywają już całkowicie przygotowane i nie potrzebują zupełnie żadnych dodatkowych „zabiegów” – starczy je powiesić i wszystko jest już zrobione. Całkiem inna sprawa się ma z firankami „na wymiar”, które albo robimy sami z wcześniej już przygotowanego materiału albo powierzamy tę robotę specjaliście. Jakby to jednakże nie było – firany na wymiar są doskonałe w wypadku, gdy okno (ciekawe profil transportowo montażowy-> więcej pod tym linkiem) jest napomkniętego powyżej niestandardowego kalibru. Dotyczy to nie tylko samej szerokości okna, ale i wysokości, do której to firana powinna sięgać.

Co do cen za oba wypadki to są one całkowicie zależne od rodzaju materiału, ilości jego użycia oraz najczęściej gęstości wzoru, jaki to bywa na konkretnej firanie zawarty. Jak więc można zauważyć, firana gotowa bywa najlepsza do w pełni standardowych okien, podczas kiedy ta „na wymiar” do całej reszty.