Ekologiczne oświetlenie uliczne LED

przez | 16 marca 2022
Dziś, kiedy środowisko naturalne zagrożone jest przez wszechstronną działalność ludzi i gdy – zmuszeni sytuacją gospodarczą – staramy się oszczędzać, na czym tylko się da, opłaca się korzystać z nowatorskich propozycji, łagodnych dla przyrody i dla naszego konta. Takim rozwiązaniem jest między innymi używanie oświetlenia LED.

Kilka lat wstecz, oświetlenie typu LED pojawiło się na rynku projektowania wnętrz. Na początku było wykorzystywane tylko jako podświetlenie półek w salonie, albo blatu kuchennego. Później lampy LED zaczęły wypierać zwykłe żarówki w mieszkaniach, a od pewnego czasu niemałym zainteresowaniem samorządów cieszy się oświetlenie uliczne LED – Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zastosowanie tego rodzaju oświetlenia ma same plusy. Co prawda, zakup żarówek ledowych to niemały wydatek, zwłaszcza, że najbezpieczniejsze i najbardziej popularne żarówki LED 12V wymagają posiadania specjalnego zasilacza, ale koszt inwestycji błyskawicznie się zwraca, ponieważ oświetlenie chodników tego typu żarówkami obniża koszty energii o ponad połowę – klik!.

Jakie kolejne zalety mają żarówki LED 12V, a dokładniej mówiąc: oświetlenie uliczne LED?

Żarówka LED

Autor: theilr
Źródło: http://www.flickr.com

Emitowane światło jest mniej drażniące dla wzroku ludzkiego, niż światło dawane przez tradycyjne żarświatło (więcej na temat)mpy LED dają białe światło, bardziej podobne do naturalnego światła. Fakt ten wprost na bezpieczeństwo społeczności, ponieważ tego typu światło umożliwia lepsze widzenie kświatło (opinie na nasz temat)w i przedmiotów nocą. Dzięki szybkiemu osiągowi maksymalnej jasności, widoczność jest odpowiednia od pierwszej chwili po zapaleniu lampy.

Następnym plusem oświetlenia LED jest jego ekologiczność, która przejawia się dwutorowo: po pierwsze, żarówki LED emitują zdecydowanie mniejsze ilości ciepła, niż zwykłe żarówki, ponadto, żarówki LED działają 25 razy dłużej niż tradycyjne żarówki oraz 10 razy dłużej, niż halogeny. Dzięki temu nie tworzy się wielka góra elektroodpadów.

Zastosowanie tego typu oświetlenia w miastach powoduje, że można przez całą noc oświetlać drogi, bez strachu o wydatki na energię elektryczną. Oświetlenie LED jest też coraz częściej wybierane w innych dziedzinach, na przykład jako efektowne oświetlenie do auta, lub jako światło ogrodowe.