Szkło jest obecne w naszym życiu od wieków – jak sposób możemy je wykorzystać aktualnie

przez | 9 lipca 2021
Szkło towarzyszy ludziom od wieków, już w starożytności ludzie umieli używać przezroczyste materiały wykonane z roztopionego piasku. Najczęściej używanym składnikiem do produkcji szkła jest kwarcowy piasek, do którego dokłada się odpowiednie dodatki które mają polepszyć jego parametry.

Wszystkie składniki trzeba roztopić w określonej temperaturze, a następnie powstałą płynną masę można uformować we właściwe kształty. Mogą to być tafle szklane, z których następnie można powycinać szyby, kubki oraz wiele innych przedmiotów, które spotyka się każdego dnia w naszym otoczeniu. Dziś rodzajów szkła jest dość dużo, w zależności od dołożonych dodatków można uzyskać całkiem różne parametry. Tradycyjne szkło będzie ostre i bardzo kruche, tak więc do jego obrabiania będzie przydatne spore doświadczenie i profesjonalne narzędzia, takie jak przyssawki do szkła albo diamentowe ostrza do cięcia. Robota przy szkle jest dość niebezpieczna, przy użytkowaniu również trzeba trochę uważać, bo pęknięte tafle mogą spowodować groźne urazy.

Żeby tafla szkła była bezpieczniejsza, można w niej zatopić siatkę z drutu lub tworzywa sztucznego. Przez to szyba nawet w przypadku popękania nie rozsypie się na dużą ilość kawałków, gdyż zatopiona siatka (zobacz sprawdź informacje) skutecznie przed czymś takim będzie ochraniała. Jeszcze większy poziom bezpieczeństwa będzie miało klejone szkło (nasza strona), w tym jego rodzaju stosuje się specjalną cienką folię umieszczoną pomiędzy dwoma warstwami specjalnego szkła. Dzięki temu elementy wykonane takim sposobem są bardzo bezpieczne, tak więc można ich użyć przykładowo w szybach samochodowych.

Często używane w przemyśle samochodowym i budowlanym jest też szkło hartowane, mające zwiększoną wytrzymałość. Powstaje ono przez podgrzanie elementu do właściwej temperatury i szybkim ochłodzeniu. Za to tam, gdzie będzie występować wysoka temperatura, to znaczy w kuchniach elektrycznych oraz kominkach stosowane może być ceramiczne szkło Robax, dzięki wysokiej odporności na temperaturę nie będzie ono pękać podczas normalnego stosowania.