Uzyskanie ciepłej wody w domach

przez | 26 listopada 2022
Obmyślając system ogrzewania w domu, poszukujemy różnych rozwiązań różne możliwości tak, aby zdecydować się na najbardziej optymalne. Pod uwagę bierzemy wiele względów: możliwości techniczne, wygodę użytkowania i oczywiście koszty. Głównie zastanawiamy się jednak, w jaki sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu wody. I tu na pierwszy plan wysuwa się propozycja, łącząca w sobie wszystkie powyższe cechy: ogrzewanie gazem płynnym.

Grzałki rurkowe

Autor: www.centro-therm.pl
Źródło: www.centro-therm.pl
Tutaj liczy się przede wszystkim komfort użytkowania. Na sterowniku jesteśmy w stanie zaprogramować w zasadzie wszystko: odpowiednią temperaturę w ciągu dnia i w nocy, czy dostosowanie spalania do warunków zewnętrznych. Kolejna zaleta? Jedna instalacja daje nie tylko ogrzewanie, ale też ciepłą wodę użytkową. Zwróćmy uwagę jednak, by zasobnik był wystarczającej wielkości – dobrany do liczby mieszkańców oraz mocy kotła.

Nieustannie popularnością cieszą się przepływowe podgrzewacze wody. Korzystają one z prądu jedynie gdy kurek z ciepłą wodą jest odkręcony, po czym wyłączają się gdy zakręcamy kran. Pamiętajmy tylko, by co pewien czas sprawdzać grzałki rurkowe i w razie sporego zakamienienia grzałki wyczyścić. Coraz częściej inwestorzy wybierają wkłady kominkowe wyposażone w tzw. płaszcz wodny – polecana firma produkująca kominki. Jego działanie polega na tym, iż między osłoną z metalu o podwójnych ściankach znajduje się woda, która ogrzewa się od ognia oraz spalin z kominka.

Aby taki kominek (zobacz: kominek wolnostojący) mógł mogło nagrzać również wodę użytkową, w górnej części korpusu musi być zamontowana specjalna wężownica, w której będzie biegła woda. Na skutek tego możemy szybko i – co ma duże znaczenie – niedrogim kosztem ogrzewać większe ilości wody, z których będzie można korzystać jeszcze długo po wygaśnięciu paleniska.

Rozwiązanie to sprawdza się bardzo dobrze w okresie grzewczym, jednak letnią porą, w upalne dni korzystanie z paleniska jest niepotrzebne. Wówczas najwygodniej jest podgrzewać wodę w inny sposób, np. przez wbudowane w zasobnik grzałki elektryczne tudzież elektryczny podgrzewacz wody – o których wcześniej wspomnieliśmy.

kominek

Autor: MGProjekt Pracownia Architektoniczna
Źródło: http://www.flickr.com

Instalacja grzewcza generuje jedne z najwyższych kosztów podczas stawiania domu, toteż rozsądek oraz czas okażą się najlepszymi doradcami.