W jaki sposób rozliczać się za wynajem domu? Sprawdź jakie masz możliwości i co powinieneś wiedzieć?

przez | 9 lipca 2021
Wynajmujesz mieszkanie i chciałbyś to robić przestrzegając prawa? W tym celu powinieneś podpisać umowę z osobą która będzie w nim mieszkać, a później odprowadzić z tej kwoty odpowiedni podatek. Czy jesteś pewien jak to zrobić? Czy dowiedziałeś się już jakie masz możliwości?

Mieszkanie do wynajęcia

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com
Jest wiele sposobów rozliczenia podatku za najem (przeczytaj więcej na stronie www). Możesz dajmy na to rozliczyć podatek na zasadach ogólnych. Robimy to używając skali podatkowej, 18 lub 32% wszystkich przychodów, jeśli dodajemy przychody z najmu do reszty z innych źródeł. Dla kogo i kiedy jest to opłacalne? Przykładowo wtedy, kiedy sporo gotówki zainwestujemy w wynajmowany lokal (zrobiony remont), gdyż wydatki tego rodzaju możemy wliczyć w koszty, a przez to obniżyć przychody. Jeśli zdecydujemy się na ryczał, to powinniśmy złożyć własnoręcznie podpisane oświadczenie o dokonaniu wyboru tej formy opodatkowania.

Pismo przedkładamy naczelnikowi odpowiedniego urzędu skarbowego, jednak nie później niż 20 stycznia lub 20 dnia miesiąca następującego po czasie, kiedy otrzymaliśmy pierwszy przychód z wynajęcia mieszania. Możemy również go złożyć do końca roku, gdy pierwszy dochód z tego tytułu wpłynął na nasze konto w grudniu. Pilnujmy terminów, gdyż w innym razie spowoduje to pozbawienie przez nas możliwości wyboru i przymus rozliczania się według skali. Jeżeli się spóźnimy, to na tą formę podatku będziemy mogli przejść dopiero w kolejnym roku. Co ważne, złożone w danym roku oświadczenie o chęci wyboru ryczałtu ma odniesienie także do lat następnych.

Czy nasz artykuł zainteresował Cię tak bardzo, że masz ochotę zapoznać się z kolejnym? To rewelacyjnie. Więc tutaj kliknij, zobacz, sprawdź (https://belbazaar.pl/) więcej newsów.

Wnętrze mieszkania

Autor: Karl Baron
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy wynajmowane lokum przynależy do majątku wspólnego, to mąż i żona mają prawo wybrania, czy będą się rozliczać z podatku po połowie, czy też jedno z nich w całości. Warunkiem wyboru opcji płacenia podatku tylko przez jednego z małżonków jest złożenie podania, które co istotne musi być podpisane przez oboje małżonków w urzędzie skarbowym, nie później niż do do 20 stycznia.

Może to być także data pierwszej opłaty ryczałtu w przypadku rozpoczęcia najmu w ciągu roku, albo 20 dnia miesiąca będącego po tym, kiedy wpłynął na konto pierwszy w roku przychód z najmu.

Nie możesz się doczekać kolejnych intrygujących wątków na ten temat? Przekazujemy Ci fantastyczną wiadomość – kliknij po więcej (https://sklep.effector.com.pl/10-effect-standard-profile-i-katowniki-wykonczeniowe) w ten link i ciesz się lekturą.

Co ważne, takie pismo będzie ważne tylko w danym roku podatkowym, a co za tym idzie w następnym trzeba je złożyć ponownie. Najlepiej obliczać jak wysoki będzie podatek specjalnym kalkulatorem, jak podatek za wynajem kalkulator – strona ze wzorami umów najmu).