Jakiego typu kinkiety będą najlepsze do salonu a jakie do przedsionka oraz czy można by montować je na zewnątrz?

przez | 18 marca 2022
Oferują one dyskretne światło, które przyjemnie oświetla każde miejsce. Kinkiet to lampka, która zamontowana jest najczęściej na ścianie, choć można by już dzisiaj spotkać modele stojące.

wnętrze

Autor: Fotoarte
Kiedyś służyły wyłącznie do oświetlania biurka, z tego też powodu były małe. Dziś ich budowa jest tak rozwinięta, że często przypominają typowe lampy wiszące.
W pokoju kinkiety najczęściej pełnią rolę lampki nocnej, która zamontowana jest tuż przy łóżku. Istnieją osoby, jakie lubią tam czytać. Wtedy warto wybrać kinkiet (zobacz dalej) z otwartym kloszem, skręcony w dół albo w bok. Ważne jest, żeby oświetlenie padało bezpośrednio na książkę albo gazetę. Bardzo ważna jest także moc lampki, która powinna wynosić około 40W. Jednak kinkiet w sypialni mógłby służyć nie tylko do oświetlenia stanowiska do czytania. Dzisiejsze ich formy nadają się jako oświetlenie ogólne. Przez wzgląd na ich stonowaną barwę blasku, mogą wprowadzić do sypialni intymną aurę. Najlepsze tu byłyby kinkiety obudowane materiałem drewnianym, lecz należy mieć w pamięci, aby nadawały się one do ogólnej aranżacji pomieszczenia.
Do przedsionka należałoby dobrać kinkiety zamknięte, wyprodukowane z matowego sztucznego tworzywa. Dobierając odcień lampy zazwyczaj w sprzedaży napotkamy biel, lecz dziś znajdziemy także dużo innych kolorów, jakie możemy dostosować do koloru ścian albo fototapety w przedpokoju. Moc żarówki do tego typu lampki zależy w znacznej mierze od wielkości pomieszczenia. Można by zdecydować się na dwie żarówki o mocy 30-40W. Dziś można także spotkać kinkiety (polecamy nowoczesny plafon do salonu) zewnętrzne, jakie mogłyby oświetlać ściany budynku, balkon czy ogród.

Przy kinkietach zewnętrznych należy zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Taka lampa powinna wytrzymać kontakt z opadem deszczu oraz śniegiem, a także duże i niskie temperatury. Jeżeli tak nie będzie, z pewnością my nie będziemy mogli się nią zbyt długo cieszyć.