Sprzątanie lepsze niż kiedykolwiek. To może dać odkurzanie centralne. Co powinieneś o tym wiedzieć?

przez | 9 lipca 2021
Dla dużej liczy ludzi chcących posiadać czysty, wysprzątany dom odkurzanie centralne jest czymś nieznanym. Tymczasem jest to system, który – choć dużo droższy od tradycyjnego odkurzacza – posiada wiele plusów.

sprzątanie

Autor: [AndreasS]
Źródło: http://www.flickr.com
Czym jest centralny odkurzacz? Nie jest to pojedyncze urządzenie, jak jest w przypadku tradycyjnego odkurzacza, ale swego rodzaju instalacja. Sprzęt taki składa się z jednostki centralnej, rur ssących schowanych w ścianach oraz gniazd zasysających. Aby odkurzyć mieszkanie, trzeba tylko wpiąć rurę razem z końcówką czyszczącą, a maszyna włączy się automatycznie. Odkurzacz centralny można też włączać i wyłączać używając przycisku znajdującego się na rączce albo też pilota. Taki urządzenie ma wiele plusów. Jest to z pewnością bardzo cicha praca, co oznacza, iż jedynie część centralna generuje mały hałas, ale ponieważ zazwyczaj umieszczona jest w garażu lub piwnicy, nie słyszymy w domu jej pracy. Pozostałe części urządzenia pracują prawie bezgłośnie.

Inna zaleta to odpowiednia cyrkulacja powietrza. Odwrotnie do tradycyjnych odkurzaczy powietrze – aleklima.pl/klimatyzatory/montaz-klimatyzacji – z nieczystościami po podstawowym przefiltrowaniu jest wydmuchiwane ciągiem przewodów na zewnątrz budynku. Dlatego powietrze wewnątrz jest pozbawione kurzu i zanieczyszczeń. Jest łatwy w konserwacji, co znaczy, że w prawidłowo zainstalowanych rurach rzadko rozwijają się bakterie, roztocza czy pleśń, dlatego iż prędkość powietrza nie pozwala im się osadzać na gładkiej nawierzchni wewnątrz rur.

Jest to mechanizm dobry dla alergików – (odkurzacz (polecamy worki do odkurzacza zelmer north)) centralny – centralny odkurzacz do domu, czyści podczas swojej pracy powietrze w pomieszczeniu, co zmniejsza ilość alergenów. Na podkreślenie zasługuje też wygodne użytkowanie. Odkurzanie centralne polubią przede wszystkim posiadacze dużych i piętrowych mieszkań. W przeciwieństwie do tradycyjnego odkurzacza nie musimy nic przemieszczać za nami. Trzeba jedynie wpinać wąż w kolejne gniazda ssące.

porządki

Autor: Sjoerd Lammers street photography
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak, są także i wady. Jest nią na pewno wysoka cena, gdyż cały system kosztuje kilka tysięcy złotych. Trudna i kosztowna naprawa – jeśli natomiast dojdzie do zapchania się rury na skutek niewłaściwego używania (np. odkurzania gruzu, zasysania wody), zreperowanie usterki może spowodować sporo kłopotu. Ciężki montaż w gotowym domu – o ile zainstalowanie urządzenia w dopiero co stawianym budynku nie jest problemem, to zamontowanie systemu w wykończonym budynku wiąże się z gruntownym remontem.