Elegancka i odporna elewacja klinkierowa

przez | 27 maja 2022
Wybór tworzywa, z którego zostanie wykonana fasada budynku, to decyzja podejmowana już na etapie projektu. Zwykle, rozpatrywane alternatywy, to używanie tynku, albo wykonanie elewacji klinkierowej. Na korzyść cegły przemawiają przede wszystkim doskonałe parametry techniczne.

elewacja klinkierowa

Autor: Röben Polska
Źródło: Röben Polska
Klinkierowe elewacje traktowane są za ogromnie odporne, długotrwałe, niewymagające renowacji, również podwyższające wartość materialną kompletnego domu.

Jeżeli zamieszczone w tym artykule materiały dają Ci do myślenia, to oprócz tego zerknij na informacje, które przeczytasz, kiedy klikniesz ten odnośnik!

Zastosowanie tynku jest rozstrzygnięciem tańszym w chwili zakupu surowców, jednak wydatki zrównują się, kiedy uwzględniona zostanie eksploatacja i niezbędność dokonania prac renowacyjnych po paru latach. Zamiast kolejnej naprawy otynkowanej ściany, można zdecydować się na wykonanie elewacji klinkierowej. Dokonuje się tego na dwa sposoby (czytaj więcej na blogu).

Pierwszym z nich jest dobudowa warstwy ochronnej, w rezultacie czego otrzymuje się ścianę trójwarstwową. Takie wyjście przyczynia się do udoskonalenia właściwości termoizolacyjnych budynku, jednakże potrzebuje należytego dostosowania podwalin.https://anplast.pl/ uszczelnianie dachuDrugim wyjściem jest używanie klinkierowych płytek elewacyjnych, które po prostu nakleja się na właściwie przygotowywane podłoże.

Gdy w zarysie architektonicznym założono ukończenie fasady tynkowej, dobudowanie warstwy z cegieł nie zawsze jest realna. Jako artykuł charakteryzujący się znaczną obfitością, cegła wymaga dobrze przygotowywanych baz, jakie wytrzymają obciążenia elewacji klinkierowej. Jeśli ławy fundamentowe są na tyle szerokie, że

klinkier

Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

dają sposobność domurowania warstwy cegieł, to ścianę można budować na zastanych uprzednio podstawach. Gdy szerokość ław nie jest wystarczająca, dopuszczalne jest ich rozszerzenie tak, by utworzyć podparcie pod mur z cegieł.

Innym sposobem bywa budowa elewacji klinkierowej na wyjątkowych konsolach ze stali nierdzewnej, które przekazują obciążenia elewacji z cegieł wprost na ścianę konstrukcyjną. Konsole przymocowuje się do ściany nośnej powyżej pułapu gruntu. Wypada niemniej mieć na uwadze, że muszą być one wmurowane w dobrze wysoce wytrzymały materiał.